Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemleri

yargıtay dosya sorgulama

Adliye mahkemelerince verilen kararlar son olarak Yargıtay’da inceleme altına alınır. Eğer Yargıtay’a giden dosyalarınız varsa ve bunları gözden geçirmek, kararlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Yargıtay dosya sorgulama sistemini kullanmanız yeterli olacaktır. Sistem için gerekli olan bilgileri girdikten sonra dosyalara ulaşabilir ve son durumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Güncel olarak bilgiler size sunulacağı için düzenli olarak takip etme fırsatına sahip olursunuz. Eğer temyize gönderilen kararlar varsa ve tekrar inceleme altına alınacaksa en geç bir yıl içerisinde dosya karara bağlanmış olacaktır. Dosyaların bulunduğu arşivler son derece geniş kapsamlıdır. Bunları muhafaza etmek de belirlenen kurumların görevi dâhilinde olur. Ancak bu işlem sırasında çeşitli aksaklıklar yaşanabileceği gibi dosyaların da kaybolması söz konusu olabilir. Bu nedenle devlet tarafından dosyalar artık internet ortamına taşınmaya başlamıştır ve kişilerin kontrol etmesi de oldukça kolay şekilde gerçekleşir. Oluşturulan sistemler içerisinde hazırlanan dosyaları sorgulayabilir ve güncel olarak durumdan haberdar olabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranızı kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında herhangi bir kimlik bilgisine ya da şifreye ihtiyacınız olmaz. Eğer e-devlet sistemini kullanırsınız, size verilen şifreden yararlanmanız gerekir.

Yargıtay dosya sorgulama sistemi ile beraber çeşitli bilgileri elde etmeniz mümkün olur. hakkınızda bulunan dosyanın Yargıtay arşivine girip girmediğini sistem sayesinde görebilirsiniz. Ayrıca dosyayı Cumhuriyet Savcısı inceliyorsa, sistem üzerinde bu bilgiye de yer verilmiş olacaktır. Sistem içerisinde dosyanın esas numarasına da yer verilmektedir. Son olarak da ilgili ceza dairesinden dosyanın dönüp dönmediğini görebilir ve bununla ilgili bilgi alma fırsatını elde edebilirsiniz. Bu tip işlemler için adliyeye gitmenize ya da avukatlarca inceleme yapmanıza gerek kalmaz. Dosyanın mahalline gönderilmek üzere postaya verildiği bilgisi de sorgulama sistemi içerisinde yerini alır.

Yargıtay dosya sorgulama sistemi birçok vatandaş tarafından kullanılmakta ve dosyanın hangi aşamada olduğu da hatasız şekilde kişilere bildirilmektedir. İnceleme ve bilgi sahibi olma açısından son derece işlevsel bir sistemdir. E-devlet sistemi ya da Yargıtay sorgu sistemleri ile dosya sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*