Uyap Vatandaş Portal Giriş

uyap vatandaş portalı

UYAP Vatandaş Portal, Türkiye genelinde Vatandaşların tüm adli ve idari mahkemeler ile icra dairelerinde bulunan dosyalarını elektronik ortamda takip etmeleri için Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmettir.

Uyap vatandaş portalı E-devlet aracılığı ile giriş için tıklayınız:

uyap vatandaş portalı giriş

UYAP’ta vatandaşların yargıya daha hızlı erişmeleri, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşların internet üzerinden E-Devlet Şifresi, E-İmza, Mobil İmza ve E-Devlet üzerinden dört seçenekle UYAP Vatandaş Portal’ına bağlanarak; Türkiye genelindeki tüm davalarına ait bilgileri takip edebilmektedirler. Vatandaşlar https://vatandas.uyap.gov.tr adresinden E-İmza, Mobil İmza, E-Devlet şifresini kullanarak UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarının belli başlı safahat bilgilerini (dava konusunu, değerini, taraflarını, aşamasını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini,… gibi) bilgileri görebilmektedirler. Bu sayede zamandan tasarruf edilebilmekte ve adliyelerin iş yükü azaltılmaktadır.

UYAP Vatandaş Portal’ın Yararları Nelerdir?

UYAP Vatandaş Bilgi Sistemi sayesinde vatandaşlar dosyalarındaki gelişmelerden en kısa zamanda haberdar olmakta, fiziki ortamda incelenen dosyanın içerisinde bulunan tüm evrakların içeriğini, safahat bilgilerini ayrıntılarıyla inceleyebilmektedirler.

Açacakları dava ve d.iş davaları için ödeyecekleri harç bedellerini hesaplayabilmektedirler. Yargı birimlerinin telefon ve faks numaralarına ulaşabilmektedirler. Yargıtay ve Danıştay’da bulunan dosyalarının ne durumda olduğunu sorgulayabilmektedirler. UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyaları ile dosyada oluşan işlemlerin safahat bilgilerini (dava konusunu, dosyanın durumu, taraflarını, davanın aşamasını, duruşma gününü, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğini,… gibi) görebilmektedirler. Ancak bu sistemde kişisel veri güvenliği açısından evrakların içeriği görüntülenmemektedir.

Tarafınıza gönderilen evrakların Adli birimlerden gönderilip gönderilmediğinin teyidi için evrak doğrulama menüsü ile mahkemelerce yazılan elektronik ilanlar,Yargıtay ve Danıştay’da bulunan dosyaların durumu ile davalardan anında haberdar olabilmek için SMS aboneliği menüleri bulunmaktadır.

UYAP Vatandaş Portal’dan Nasıl Yararlanırım?

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresinden bildirilen şirketlerin birinden temin edildikten sonra; https://vatandas.uyap.gov.tr adresinden UYAP Vatandaş Portal giriş sayfasına bağlandıktan sonra; Vatandaş Portal’a üç farklı şekilde (E-İmza, M-İmza ve E-Devlet) bölümlerinden giriş yapılabilir.

1)E-Devlet Şifresi ile giriş; Portala Giriş 1. kapısı olan E-Devlet Şifresi seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandaki ilgili alanlara T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi yazın. Sisteme giriş yap butonuna tıklayın “Dosya Sorgulama“ düğmesine tıklayın, dosyanızın işlem gördüğü yeri, Adli Yargı, İdari Yargı, ya da Adli Tıp bölümünü, davanızın görülmekte olduğu il, adliye, Mahkeme, T.C. Kimlik Numarası ve Cüzdan Seri No’sunu sisteme girdikten sonra sorgula düğmesine tıklayın. Böylelikle ilgili birimde tarafı olduğunuz dosyalar listelenir ve görüntülenir.

2)Elektronik İmza (E-İmza) ile giriş; Elektronik İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “E-İmza” seçeneğine tıklayın, karşınıza gelen “Akıllı Kart Tipini Seçiniz” ekranından kart tipinizi seçerek tamam düğmesine tıklayın, karşınıza şifre giriş ekranı gelir, bu ekranda şifre alanına Akıllı Kart şifresini girerek imzala düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklayın, alt kısımda çıkan “Tüm Dosyalarım” seçeneğine tıklayın. Böylelikle tarafı olduğunuz dosyaların tümü listelenir. Görüntülenmek istenen dosyanın üzerine tıklayarak, dosya ayrıntı bilgilerine ulaşabilir ve dosya içerisindeki evrakları görüntüleyebilirsiniz.

3)Mobil İmza (M-İmza) ile giriş; Mobil İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “M-İmza” seçeneğine tıklayın, gelen ekranda operatörünüzü seçerek telefon numaranızı yazın, alt kısımda bulunan T.C. Kimlik No alanına T.C. Kimlik Numaranızı yazarak giriş düğmesine tıklayın. Gelen ekrandan “Dosyalarım” düğmesine tıklayın, alt kısımda çıkan “Tüm Dosyalarım” seçeneğine tıklayın. Böylelikle tarafı olduğunuz dosyaların tümü listelenir. Görüntülenmek istenen dosyanın üzerine tıklayarak, dosya ayrıntı bilgilerine ulaşabilir ve dosya içerisindeki evrakları görüntüleyebilirsiniz.

4)E-Devlet üzerinden giriş; Elektronik İmza ya da Mobil İmza sahibi iseniz, Portala Giriş seçeneklerinden “E-Devlet” seçeneğine tıklayarak, giriş yapabilir ve dosya ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*