Uyap Avukat Portalı Giriş – Uyap Avukat E-devlet

UYAP AVUKAT GİRİŞ

Avukatlar, https://avukat.uyap.gov.tr/main/avukat/index.jsp internet adresinden; E-İmza, Mobil İmza, E-Devlet ve UYAP üzerinden çevrimiçi bağlanarak mesai saatlerinde, dava ve icra takibi (e-takip) dosyası açabilmektedirler. Yetkileri dahilinde sistemdeki vekaleti bulunan açık ve kapalı dava ve hukuk değişik iş dosyalarını (vekaleti bulunmayan dava dosyalarını da ilgili hakiminden onay alarak) inceleyebilmektedir. Ayrıca dava dosyalarından suret alabilmekte; elektronik imza ile sistemdeki dava dosyalarına evrak (mazeret, cevap, vekalet vs.) gönderebilmekte, safahat bilgilerini ulaşabilmekte, duruşma günlerini sorgulayabilmekte, yeni dava dosyası açabilmekte, çevrimiçi (on-line) harç ve masraf ödeyebilmektedirler. Dava bilgilerinden anında bilgi almak için SMS Bilgi Sistemine üye olabilmekte, ücretlendirme menüsünden baro kartına ya da Vakıfbank hesabına ücret yatırarak, icra müdürlüğünde borçlunun MERNİS adresini sorgulayabilmektedirler.

uyap avukat portalı giriş

İşlemlerim menüsünden, çevrimiçi (on-line) olarak gönderilen evraklar ile incelemek üzere onay istenilen dava dosya istekleri takip edilebilmektedir.

Avukat Portal’ın Yararları Nelerdir?

Avukat Portal’ı sayesinde avukatlara, internet üzerinden gelişmiş çevrimiçi yargı hizmeti sunulmaktadır. Buna göre avukatlar bu bilgi sistemi sayesinde dosyalarındaki gelişmelerden en kısa sürede, hızlıca haberdar olmakta, duruşmaya girme dışında adeta tüm işlerini bürolarından yapabilmekte ve dosyalarını bir bütün halinde takip edebilmektedirler. Bu sayede avukatların, dosyalarının takibi ve bilgi toplamak için sekreter veya yardımcı çalıştırma, özel program kullanma, sık sık adliyelere gitme gibi ihtiyaçları kalmadığından, bunlar için harcadıkları emek, zaman, yol, konaklama, kırtasiye, vb. masraflardan tasarruf sağlamaları mümkün olabilmektedir. Diğer yandan avukatların dosyalarıyla ilgili işlem ve incelemeleri sistem üzerinden yapmaları sonucunda; yargı çalışanları, harcadıkları emek ve zamandan tasarruf etmekte, bu işler için harcadıkları emek ve mesailerini asıl işlerine ayırabilmekte, adliyelerdeki kalabalık bir nebze de olsa azalmakta, yargı çalışanları için daha sakin ve daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşmaktadır. Ayrıca Avukat Portalı, dosyalarla ilgili olarak UYAP’ta yapılan ve kaydedilen işlemlerle ilgili bilgilere avukatların anında erişimini sağladığından şeffaflık ve denetim işlevi de görmektedir.

UYAP AVUKAT SIKÇA SORULAN SORULAR

UYAP Sistemine, bağlı bulunduğunuz baronuz ya da görev yaptığınız yerde bulunan Adalet Komisyonu’na kaydınızı yaptırdıktan sonra; https://avukat.uyap.gov.tr/main/avukat/index.jsp?v=3780 adresinden bilgisayarınıza, UYAP Editör Programını ve JAVA programını yükleyiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresinden; E-İmza, telefon operatörünüzden mobil imza veya Barolar Birliğinden, baro kart temininden sonra; (mobil imza ve baro kart ile sadece evrak takibi yapılmaktadır, evrak imzalama ve mahkemeye gönderme işlemi için E-İmza zorunludur.) https://avukat.uyap.gov.tr/ adresinden Avukat Portal’a giriş yaparak, tüm mahkeme işlemlerinizi çevrimiçi (on-line) olarak yapabilirsiniz.

Uyap Avukat E-devlet Girişi için tıklayınız

Avukat Portal üzerinden online takip açılabiliyor mu?
Hesapları Vakıfbank ta tutulan icra dairelerinde online takip açılışı (Genel Haciz Yoluyla Örnek 7 İlamsız Takip) yapılabilmektedir. Açılacak takibe ilişkin harç ve masraflarda yatırabilmektedir.

Vekili bulunduğum dosyamı Avukat Portalında neden göremiyorum?
Dosyanızı görememenizin nedeni; 1. dosyada vekil kaydınız bulunmamakta, 2. vekil kaydınız yeni bugün yapıldı, 3. dosyanız kapalı 4. Uyap sisteminde mükerrer kaydınız bulunduğu için bazı dosyalarınızı görememektesiniz. Görev yaptığınız yerde bulunan Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu müracaat ederek, UYAP sisteminde bulunan mükerrer kayıttan T.C. kimlik numarası olmayan kaydın silinmesini talep etmeniz gerekmektedir. Mükerrer kayıt silindiğinde göremediğiniz dosyalarınızı Avukat Portalından görebilirsiniz. The certificate was issued by a source that is not trusted? Sertifika güvenilir olmayan bir kaynak tarafından verilmiş uyarının devamında; isterseniz ayrıcalık tanıyın… ya da; bu web sitesine devam et önerilmez tıklayınız.

İdare davalarının safahat bölümünü neden göremiyorum?
İdare Mahkemeleri dava dosyasında safahat bilgileri görüntüleme işlemi genel olarak kaldırılması kararlaştırılmıştır, nedeni ise, idare mahkemelerinde yapılan tüm işlemler (taraf ekleme kaldırma, vs.) onaylanmadan safahat ekranına yansıdığından ve sakınca oluşturduğundan dolayı kaldırılmıştır.

Mozilla firefox’dan, internet explorer’dan, google chrome’dan giriş yapıyorum, şifreyi yazarak giriş tuşuna basınca, hiçbirşey yapmıyor sayfa bekliyor. Adres satırında, “bu sayfadaki tüm öğelerin gösterilmesi için ek uygulamalar gerekli, eksik eklentileri kur” çıkıyor İnternet explorerden giriş yapıyorum, akıllı kartınıza erişim gerçekleştirecek java apleti yüklenemedi uyarısı çıkıyor, ne yapmalıyım?
Bilgisayarınızda bulunan mevcut tüm javaları kaldırınız. Gerekli Programlarda bulunan javayı yükleyiniz.

Kartınızda herhangi nitelikli sertifika bulunamadı uyarısını neden vermektedir?
Açık olan tüm internet sayfalarınızı kapattıktan sonra yeniden internet sayfası açınız, e-imzanıza ait kök sertifikanızın yüklü olup olmadığını kontrol ediniz, kart tipini seçiniz.

Avukat portalın uzaktan eğitimen nasıl ulaşabilirim?
http://www.uyap.gov.tr/destek/uzaktanegitim/avukatportalegitim/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzam ile giriş yaptığımda, TC kimlik numaranız uyapta bulunamadı veya uyap kaydınız pasif durumda uyarısı veriyor, Uyap’ta bulunan Avukatlık adres bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?
UYAP Bilgi Sisteminde bulunan adres güncelleme/ekleme talebinizi, bağlı bulunduğunuz baronuz ile görev yaptığınız ilde bulunan Adalet Komisyonuna iletebilir ve kaydınızı aktif duruma getirebilirsiniz.

Vekaletsiz dosyalara onay alma işlemi nasıl yapılıyor?
Diğer dosyalar sekmesini açararak, onay alma butonuna basınız, yargı birimi, il adı, adliye, mahkeme ve Dosya no aralığını giriniz. Örnek : 2011/1 – 10 sorgula butonuna basınız. İncelemek istediğiniz dosya numarasını işaretledikten sonra, aşağıdaki kutucuğa açıklama yazarak onay iste butonuna basınız.

Vekaletsiz dosyalara onay alma işlemi nasıl yapılıyor?
Diğer dosyalar sekmesini açararak, onay alma butonuna basınız, yargı birimi, il adı, adliye, mahkeme ve Dosya no aralığını giriniz. Örnek : 2011/1 – 10 sorgula butonuna basınız. İncelemek istediğiniz dosya numarasını işaretledikten sonra, aşağıdaki kutucuğa açıklama yazarak onay iste butonuna basınız.

Savcılık dosyaları, Ceza d.iş dosyaları ile talimat dosyaları avukat portalda neden görülmüyor?
Hukuk d.iş gösterilmektedir, savcılık aşaması gizli yürütüldüğünden savcılık dosyaları ile Ceza değişik dosyaları ve talimat dosyaları içerisinde yakalama, tutuklama vb. kritik kararlarda yer aldığı için bu veriler portal üzerinden gösterilmemektedir.

Mahkeme dosyasına vekil kaydı yapılmak istenildiğinde, “Aktif olmadığı için Herhangi bir tarafa ataması yapılamaz” uyarısı veriyor.
Adalet Komisyonlarında Avkadmin, Barolarda byadmin yetkisine sahip olan kişilere müracat edilerek, kaydınızın aktif duruma getirilmesi sağlanmalıdır.

Mahkemeye evrakı nasıl gönderebilirim ve mahkemeye gittiğini nasıl anlarım.
Avukat Portalı üzerinden Mahkemeye gönderilmek istenen evrak uyap editörde hazırlanarak kaydedildikten sonra, araçlar menüsünden dökümanı imzalamalısınız. Evrak ekleme işlemi için; dosyalarım, tüm dosyalarım, dosya türü ve birim seçildikten sonra, dosya görüntüle> evrak gönderme butonuna basılır, dosya seçilir, açıklama kısmı yazılır, cevap itiraz dilekçesi vs. Evrak türü seçilir, gönder botununa basıldığında evrak gönderilmiş olur. İnternet yoluyla göndermek istediğiniz evrak onay için 2. Asliye Hukuk Mahkemesi katiplerine 1175889268 iş emri numarasıyla gönderildi. Onay işlemi yapıldığı takdirde 2010/9 nolu Hukuk Dava Dosyasına eklediğiniz evrakı görebilirsiniz. Şeklinde bilgi verdiğinde; evrak mahkemeye gönderilmiştir. Katip tarafından onay işlemi yapıldığında, Avukat portalda ilgili dosya evrakında evrakınızı görüntüleyebilirsiniz.

Sistemde aynı dosyaya kaydedilen birden fazla vekil dosyalarını görebilir mi?
Görüntülenebilmektedir.

Mahkeme e-imza ile imzalayarak gönderdiğim evrakı kabul etmemektedir.
UYAP’ta yapılan işlemler mevzuata uygun olarak yapılmaktadır. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunun 5. Maddesi elektronik imzalı evraklar konusunda çok net hükümler ortaya koymaktadır. Burada ortaya çıkacak bir hak kaybında aynen ıslak imzalı dilekçenize işlem yapılmamış gibi ilgili birim sorumlu olacaktır. İşlem yapmayan birimle ilgili talebinizi HSYK’ya iletebilirsiniz.

Güvenli bağlantı hatalı uyarısı gelmektedir ne yapmalıyım?
İsterseniz ayrıcalık tanıyın, işaretleyiniz, ayrıcalık tanı, onay belgesi al, güvenlik ayrıcalığını doğrula Bu web sitesinin güvenlik sertifikasında sorun var Bu web sitesine devam et önerilmez tıklayınız.

Güvenliğinizin korunmasına yardımcı olmak için, Internet explorer bu web sitesinin güvenlik sertifikası hataları bulunan içeriği görüntülemesini engelledi. Seçenekler için burayı tıklatın…
Engellenen içeriği görüntüle, tıklanarak sayfanın tekrar yüklenmesi beklenir. Yeniden giriş yapılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*