Dolar Kuru

Dünya genelinde geçeli bir para birimi olan dolar ülkemizde de serbest piyasa ekonomisinde yer alan ve kullanan bir para birimidir. Yurt dışından ithal edilen tüm ürünlerde kullanılan dolar aynı zamanda dünya genelinde kullanılan ortak para birimi konumundadır. Ticarette kullanılan bir para birimi olmasının yanı sıra ülkemize yatırım amaçlı olarak da tercih edilen para birimi olarak en fazla dolar kullanmaktadır. Dolar kuru yükselmesi ve düşmesi durumuna göre kazanç elde etmenizi sağlayan veya paranızın değersizleşmesine neden olan bir etkendir. Dolar kuru çeşitli sebeplere göre dalgalanabilir, yükselebilir, düşebilir. Bu sebeplerin başında ülkemizin ekonomik durumu ekonomik verileri gelmektedir. Ülkemizdeki ekonomik verilerin yanı sıra yurtdışında meydana gelen global anlamda ekonomileri olumsuz etkileyen faktörler de dolar kuru dalgalanmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

 

Dolar Kuru Takibi

 

Dolar kurunu takip ederek yatırım amaçlı olarak kazanç elde etmek istediğinizde dolar kurunu anlık olarak sizlere gösteren devletin resmi kaynakların yanı sıra borsa ve haber siteleri ve sizlere bu alanda hizmet vermektedir. Ülkemizde anlık olarak yükselen veya anlık olarak düşen dolar kurunu takip edebilmek için öncelikle doğru siteleri takip etmeniz gerekiyor. Dolar kurunu takip ederek doğru bir strateji ile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Doğru bir strateji izlemediğinizde ve anlık olarak dolar kuru takibi yapmadığınızda paranızın değer kaybetme oranı da yüksek olacaktır. Günümüzde dolar kuru sayesinde çok yüksek miktarda gelir elde etmiş insanlar sizlere bu konuda örnek teşkil edecektir.

25 Aralık 2022 20:09 Dolar Kuru Güncel Rakamları:
dolar kuru güncel

Dolar Kurunu Olumsuz etkileyen Faktörler

 

l Ülkemizde yer alan dolar miktarının azalmasına bağlı olarak dolar kuru yükselecektir.

l Dolardaki daralma aynı zamanda ithalat ihracat dengesini bozacağı için dolar kuru bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

l Ekonomik kriz, ekonomik daralma gibi etkenler nedeni ile dolar kuru yükselir. Dünya çağında meydana gelen ekonomik daralmalar, ülkelerin ekonomik verilerinin olumsuz olması, milli gelirin daralması gibi nedenlerden dolayı dolar kuru olumsuz etkilenir.

l Enerji kaynakları gibi önemli tüketim mallarından yurt dışına bağımlı olunması durumunda sürekli dolar üzerinden ödeme yapılması ülke içindeki dolar miktarını azaltır ve dolar kuru olumsuz etkilenir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*