Türkiye’de Kamp Yapabileceğiniz Yerler

Kamp tatilleri, doğayla iç içe vakit geçirmeyi seven bireylerin en sevdiği aktiviteler arasında yer alıyor. Günümüzde çadır satışlarında yaşanan artışlar sayesinde kamp alanlarında doluluk oranları da artıyor. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde Türkiye’nin farklı alanlarında kamp yapmak mümkün oluyor. Şehir hayatından kaçan, bütçe dostu tatil yapmak isteyen, huzuru yaşamak isteyenler çadır alarak kamp tatillerine yöneliyor. Çocuklarına küçük yaşlardan itibaren doğayı sevdirmek isteyen ebeveynlerin de ilk tercihleri kamplar oluyor. Dört mevsim boyunca kamp yapılabilen yerler çocuklu aileler için konfor sunuyor. Temiz havadan faydalanmak, kötü enerjilerden uzak durmak, doğanın da dilinden anlamak mümkün oluyor. Kişi sayısına göre tercih edilen çadırlar kamp süreci boyunca rahat vakit geçirmeyi sağlıyor.

Türkiye’de en popüler kamp alanlarının başında Bolu Yedigöller Milli Parkı yer alıyor. Yılın her sezonunda kamp yapılabilen bu alan için herhangi bir rezervasyon gerektirmiyor. Yedigöller olarak bilinen göller şu şekilde sıralanıyor;

 • Büyük Göl
 • Küçük Göl
 • Serin Göl
 • Derin Göl
 • Nazlı Göl
 • İnce Göl
 • Sazlı Göl

Bu göllerin çevresinde izin verilen alanlara çadır kurulabiliyor. Meşe, kayın ağacı, gürgen, karaçam, kızılağaç gibi çok sayıda ağaç çeşidi bulunuyor. Oksijen kaynağı olan ağaçlar arasında insanlar kendilerini huzurlu ve pozitif hissediyor. Ateş yakmak için izin verilen bölgelerde akşam serinliğinde soğuktan korunurken mangal keyfi yapılabiliyor. Türkiye’nin her bölgesinde keyifli kamp yapılabilecek çok sayıda alan bulunuyor.

Ege Bölgesi Kamp Alanları

Türkiye’nin Ege bölgesi yaz ve kış tatillerinin en sevilen bölgelerinden ilk sırada yerini alıyor. Muğla halk arasında “sakin şehir “olarak adlandırıldığından insanlar huzurlu bir tatil yapmak için genellikle bu şehri tercih ediyor. İlkbahar aylarında günün her saati sessizliğini koruyan Muğla’da kamp yapmak isteyenler Akyaka ve Azmak nehrini seçiyor. Körfezin soğuk sularına kendisini bırakmak, akşam yürüyüşü yapmak, kamp ateşinde keyifli sohbet yapmak isteyenler Akyaka’dan vazgeçemiyor. Çubucak ve İnbükü, Kabak Koyu diğer kamp alanları içerisinde yer alıyor. Muğla’nın yanı sıra İzmir de en sevilen kamp tatilleri şehrinden biri oluyor. Kamp sezonu boyunca tatilini yapan bireyler aynı zamanda şehrin tarihi ve doğal güzellerini de gezme imkanı buluyor.

İzmir’de İngiliz Burnu, Foça en fazla turist barındıran yerlerden biri olarak biliniyor. Geçmiş yıllardan günümüze kadar binbir güzelliği ile kalabilen Foça, gün batımı ile keyiflendiriliyor. Kamp alanında duş, wc, elektrik ve su mevcut olmadığı için tatilciler Foça merkezde ihtiyacını karşılıyor. Hipo Kamp alanı, Menemen Karagöl Orman Parkı, Foça Acar Kamp alanı, Dereköy, Sazlıca kamp alanları da doğa ile baş başa olunan bölgeler arasında yer alıyor. İzmir İstanbul uçak bilet ile İstanbul’dan kısa sürede İzmir’e ulaşım sağlanıyor. Kişisel aracı olmayan bireyler konforlu bir ulaşım için uçağı tercih ediyor. İzmir’in güzellikleri ile baş başa kalmak yoğun iş hayatından tatile ayrılan her bireyin isteklerinden oluyor.

Karadeniz Kamp Yerleri

Karadeniz, Türkiye’nin doğal güzelliklerinin bir arada yer aldığı bölgelerden biridir. Hırçın dalgalı denizinin plajları, zengin orman alanları huzurlu vakit geçirmenin en güzel yerleri oluyor. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce hem küçük bir şehir olması hem de doğanın içinde yer alması ile en sevilen şehirler yer alıyor. Çok sayıda kamp alanı içeren Düzce, dört mevsim turist barındırabiliyor. Düzce kamp alanı yerleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Torkul Gölü Kamp Alanı: Orman bölgesi manzaralı, sessiz sakin bir yer.
 • Akkaya Köyü Kamp Alanı: Yiyecek ve içecek temin edilebiliyor aynı zamanda hem sahil şeridi hem de ormanlık alan bulunuyor.
 • Balıklı Yaylası Kamp Alanı: Geceleri serin olan bir bölge olduğundan kalın giysiler ile gidilmesi gerekiyor.
 • Samandere Şelalesi Kamp Alanı: Serin suların yanında keyifle piknik yapılacak alanlar bulunuyor.

Sessiz sakin yerlere gitmek isteyen bireyler bu kamp alanlarını severek tercih ediyor. Her şehirden kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. Düzce otobüs bileti ile uygun fiyata istenen bölgeye gidilebiliyor. Çadırda kamp yapmayı istemeyen bireyler farklı kamp alanlarında yer alan bungalov evleri, dağ evleri ve otellerde de konaklama yapabiliyor. Karadeniz’de Bartın, Amasra, Zonguldak, Samsun, Rize, Trabzon illerinde de kamp yapılabiliyor. Sonbahar mevsiminde bol yağış alan Karadeniz daha çok ilkbahar ve yaz için uyum sağlıyor.

Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya, kamp tatilinin sevilen şehirlerinden biri oluyor. Yedikuğular kamp alanı, Şahin yaylası, Borabay Gölü, Amasya kent ormanı kamp alanlarının en güzel bölgeleri arasında yer alıyor. İstanbul’dan Amasya’ya Amasya İstanbul uçak yolculuğu ile ortalama 1 buçuk saatte ulaşılabilir. Ekonomik uçak bileti fiyatları ile bütçe aşımı yaşamadan ulaşım sağlanıyor.

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kamp yaparken pişman olmamak için dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermek gerekiyor. İlk olarak mevsime uygun bir şehir seçilmesi gerekiyor. Kamp malzemesinin de mevsime uygun olması, soğuk havada sıcak tutan kıyafetler ve uyku tulumları alınması gerekiyor. Kişi kapasitesine uygun çadır, yiyecek içecek ekipmanı uygun sayıda olmalıdır. Çadır kurulacak olan alanın doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış konuma çadır kurmak konforlu saat geçirmeyi engeller. Doğada başa ne gelineceği bilinmediği için kamp alanına gidildiğinde tanıdık birine konum atmayı seçebilirsiniz. Konum sayesinde herhangi bir şey olduğunda hemen ulaşım sağlanacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*